Skontaktuj się z nami!

Tel.: 667990775

Email.: deskidoikon@eikonon.pl

PL / EN / DE

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

Zawartość koszyka

Cost delivery:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
O firmie

Sklep eikonon.pl powstał aby przedstawić aktualną ofertę desek dostępnych w naszym stacjonarnym sklepie w Sochaczewie. Jesteśmy małą rodzinną firmą a produkcją desek zajmujemy się pod podstaw. 

 

Historia tych desek zaczyna się 150 lat temu, gdy zasadzili je moi prapradziadkowie przy swoim domu. Gdy zobaczyłam je po raz pierwszy były już ogromne, szumiały przy każdym podmuchu wiatru i od ogromu pszczół latających wokół nich, pachniały słodko wieczorami i zieleniły się w promieniach słońca

 

Drzewa trzeba było ściąć, ale na szczęście nie zniknęły po ścięciu, są teraz tymi pięknymi deskami, podobraziami do ikon. Cieszę się, że drzewa dostały "drugie" życie.

 

Drzewa od momentu ścięcia nadzorowane są przez jedną osobę, suszone i przetwarzane na deski i gruntowane.

 

I. Wytwarzanie deski do podobrazia

Podobrazia do pisania ikon są wykonane z sezonowanego drewna lipowego. Drewno pocięte na bale sezonuje się przez trzy lata. Następnie wysezonowane drewno jest cięte na deski. Deski podlegają dalszej obróbce (ewentualne dosuszenie do wilgotności 7% - 9%, struganie, selekcja desek z sękami i przebarwieniami), a następnie są klejone na przemian po układzie słojów w „klejonkę” o grubości 2,8 do 3,2 cm . Z tak utworzonej „klejonki” formatowane są podobrazia na wymiar i po dalszej obróbce (grubościówka, szlifowanie, polerowanie) otrzymujemy gotową deskę do gruntowania o grubości od 2,4 cm do 3,0 cm.

Gotowe do gruntowania podobrazia wzmacniane są tzw. szpongami (kontrklinami) wykonanymi najczęściej z drewna dębowego lub innego „twardego” drewna aby zapobiec wyginaniu się deski pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia. W zasadzie wszystkie deski o szerokości ponad 20 cm są wzmacniane szpongami.

Podobrazia z kowczegiem/arką są posiadają zwykle głębokość 2 mm, choć możliwe jest wykonanie głębszych kowczegów. Szerokość pola kowczegu/arki wykonuje się w zależności od wielkości podobrazia i wynosi ona od 1,5 cm do 3,5 cm.

II. Gruntowanie podobrazia:

Na gruntowanie podobrazia składają się następujące czynności:

1. Impregnowanie deski

2. Przyklejanie płótna do deski

3. Nakładanie warstw gruntu kredowo klejowego

4. Szlifowanie powierzchni do pisania ikony

Do wykonania tych czynności używa się kleju króliczego i kredy . Podczas gruntowania istotne jest zachowanie stosownych proporcji kleju, kredy i wody oraz właściwych poziomów temperatury rozpuszczania roztworów. Ponadto tworzenie impregnatu, kleju do przyklejania płótna oraz samego gruntu kredowo klejowego wymaga procesu spokojnego mieszania tak aby uzyskać w jak najmniejszym stopniu „napowietrzoną” masę używaną do gruntowania.

Proces gruntowania trwa zwykle cztery do pięciu dni roboczych, aby nakładany najpierw klej a następnie warstwy gruntu wysychały w sposób naturalny. Ostatnie dwie warstwy są nakładane za pomocą szpachelki a następnie szlifowane papierem ścierem o gramaturze od 180 do 400. Zagruntowane podobrazia dostępne w sklepie posiadają 10 do 12 warstw i są gotowe do malowania ikony.

 

 


Tę stronę możesz zmieniać tutaj:
Panel administratora > Zawartość > Strony informacyjne > O firmie 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium